
Hvis man har taget sig tiden til at lave en lækker hønsekødsuppe eller oksekødsuppe, kan man passende kaste sig ud i en omgang hjemmelavede kød- og melboller, mens suppen simrer færdig. Jeg har testet lidt forskellige metoder til at lave melboller og er kommet frem til opskriften herunder. Det er ret vigtigt, at man kommer melbollerne i isvand efterfølgende, da de ellers kan have en tendens til at smatte ud.
Traditionelt benyttes en bollesprøjte til melboller, men en sprøjtepose vil fungere helt fint. Jeg bruger selv en tyk engangssprøjtepose, hvor jeg klipper hul i bunden, så størrelsen passer. Det kan være lidt svært at vurdere, hvor stort hullet skal være, hvis man ikke har lavet melboller før, så klip hellere et lille hul end et større. Så kan man altid justere bagefter. Hvis man bruger en almindelig genanvendelig sprøjtepose, vælger man blot en rund tyl af passende størrelse.

Kød- og melboller
Fremgangsmåde
Melboller
- Bring smør og vand i kog i en gryde, tilsæt mel og pisk grundig til en ensartet dej. Pisk salt og peber i dejen og tag gryden af varmen. Lad dejen køle af en smule og pisk æggene i et ad gangen. Kom dejen i en bollesprøjte eller sprøjtepose og sprøjt til melboller af passende størrelse. Klip af med saks. Alternativt kan melbollerne formes med to teskeer.
- Kom melbollerne i letsaltet vand, og lad dem simre blidt ved kogepunktet eller lige under i 5-7 minutter. Tag op med hulske og læg i isvand i et par minutter. Tag herefter op og lad dem dryppe af i et dørslag. Sæt til side indtil servering. Varm forsigtigt i suppen, uden at den kommer i kog, lige inden servering.
Kødboller
- Rør alle ingredienser sammen og sæt på køl i en halv time. Form til små kødboller med to teskeer og kog i cirka 5 minutter. Tag dem op med hulske og sæt til side. Varm forsigtigt i suppen, uden at den kommer i kog, lige inden servering.








Det lyder godt nok super lækkert. Det må jeg prøve nu hvor suppesæsonen for alvor bliver skudt igang i vores hjem. Det lyder som et godt lørdags eller søndagsprojekt.
Kære madplanuge
Det er det nemlig. Jeg plejer altid at koge fond eller suppe om søndagen 🙂
Kh Nadia
Hej.
Det er en god opskrift. Men kødbollerne er nemmere at lave hvis man bruger en bollespröjte. De får næsten samme form som melbollerne 🙂 Rigtigt mums med hjemmelavet.// Lone
Kære Lone
Det kunne jeg godt forestille mig. Synes dog ikke, at det er så besværligt at lave dem uden.
Kh Nadia
Eller også skal man bruge en suppebolle maskine fra Esna, de laves godt nok ikke mere men er farsen lavet kan du lave mange hundrede kød – mel eller fiskeboller på få minutter.
Jeg er den heldige arving til en af disse maskiner som aldrig havde været brugt, så jeg er en lykkelig mand, de er næsten umulige at opdrive.
Kære Martin
Den lyder godt nok smart. Jeg har sådan en lille maskine til at lave kød- og melboller (ved ikke, om det er samme slags), men den er godt nok noget rusten, så jeg tør desværre ikke bruge den.
Bedste hilsner
Nadia
Hej Nadia
Er det en maskine du vil sælge?
Mange hilsner
Karina
Kære Karina og Peter
Det er desværre ikke muligt, da den ligger i udlandet pt.
Bedste hilsner
Nadia
Hej nadia vil du sælge den der rustne kød og melbolle maskine du har
Høns kan man købe indimellem på Stengaarden, i Høvelte.
Det er deres egen:-)
Økologiske er de også??
Brug suppe i stedet for vand til melbollerne. Forskellen er markant! (og du har jo suppen lige ved hånden..:-))
Kære Ole
Tak for tippet. Det giver jo rigtig god mening 🙂
Mvh Nadia
Med hensyn til den rustne maskine, så er det kun på overfladen, da den helt sikkert er lavet af støbegods. Køb et par stålbørster af forskellig demnition, og børst grundigt hele maskinen. Smør den ind i madolie og lad den ligge natten over, efter afvaskning er maskinen som ny igen. Husk altid at smøre maskinen ind i madolie efter brug, så er dette et arbejde du kun skal gøre en gang, og fremover skal maskinen kun vaskes af før brug.
Hej Carsten
Tak for det super brugbare tip. Nu ved jeg ikke, hvor den er blevet lagt henne, men dukker den op, vil jeg helt sikkert prøve at gøre, som du beskriver.
Mvh Nadia
Jeg har en af de maskiner det tog mig tre år at finde en almindelig dag gik min mand på computeren og jeg høre ham kalde på mig der var en sådan maskine forsalg og her var vi hurtige og købte den og fik den send over her til Canada chek måske du vil blive heldig de laves ikke mere da vi spurte rundt omkring vi fik svaret kik på museum haha Kate
Hejsa er der en der har original bruger vejledning – har købt en brugt Idag ?
Kære Susanne
Jeg ligger desværre ikke inde med en. Håber, at du fandt ud af det.
Bedste hilsner
Nadia