
Chili con carne er en skøn og nem ret, som kan varieres i en uendelighed, alt efter hvad man lige har ved hånden og ens tid, madbudget og eventuelle ønsker om at snige grønt ind i maden, uden kræsne børn, kærester eller ægtefæller bemærker det. Lav gerne en dobbelt portion og frys resten, da retten er det perfekte aftensmåltid på travle dage i det kolde og blæsende efterår, som lurer lige rundt om hjørnet.
Man kan strække retten ved at tilsætte ekstra bønner. Jeg brugte kidneybønner, men man kan sagtens bruge andre bønner såsom baked beans, eller hvad supermarkedet eller den lokale købmand nu lige kan byde på. Man kan også sagtens blande forskellige slags, og, hvis muligt, brug gerne bønner i chili. Man kan desuden også strække retten ved at tilsætte ekstra hakkede tomater fra dåse.

Server eventuelt med en smule cremefraiche på toppen.
Foruden hakkede tomater, så var det sunde indslag i denne ret, da jeg lavede den for nylig, blot to peberfrugter (en gul og en rød), en bunke hakket løg og et par hvidløgsfed, men hvis man ønsker det, kan man tilsætte en eller to finthakkede gulerødder, et par fintsnittede stilke bladselleri eller en dåse majs og på den måde gøre retten endnu sundere. Man kan også bruge finthakket, frisk chilipeber, som tilsættes sammen med hvidløget, hvis man ønsker det.
Chili con carne bliver bedre, jo længere tid den får lov at simre. Jeg lod min simre i cirka halvanden time ved svag varme, men mindre kan nu gøre det.

Serveringsforslag.
Retten kan serves med ris eller brød, men den smager også skønt serveret ovenpå nachos drysset med ost og gratineret i ovnen. Alternativt kan man bruge chilien som fyld i tacos, burritos eller lignende.
Chokolade og kanelstang står som valgfri ingredienser forneden. Retten smager også skønt uden, men de giver en ekstra dybde til smagen.

Chili con carne
Ingredienser
- 2 spsk olie
- 3 løg (hakket)
- 3 fed hvidløg (hakket)
- 2 peberfrugter (skåret i tern)
- 3 dåser hakkede tomater Reklame for med24.dk
- 2 spsk tomatpure Reklame for med24.dk
- 500 g hakket oksekød
- 1 dåse kidneybønner Reklame for med24.dk (gerne i chili)
- 1 spsk paprika Reklame for med24.dk
- 1-2 spsk chilipulver
- Salt og peber
Valgfri ingredienser
- 1 kanelstang Reklame for med24.dk
- 25 mørk chokolade Reklame for med24.dk
Fremgangsmåde
- Varm olien i en stor gryde og svits løget i et par minutter. Tilsæt hvidløg og peberfrugter og svits yderligere et par minutter, inden kødet tilsættes. Brun grundigt, inden resten af ingredienserne tilsættes. Lad retten simre i mindst en halv time (gerne længere), smag til og server med ris, brød eller nachos med ost.








Hvor ser det lækkert ud. Den gratinerede version med nachos er et lækkert twist.
Kære Nadia
Mums, det er jeg bare så vild med. Må prøve med nachos til næste gang. Lavede din langtidsstegte kylling i aftes og den var skøn. Brugte Kims tip med at komme bagepapir over i stedet for folie – det må du prøve 🙂
Kh Malou
Hej Lars
Jeg troede ikke, du var til chili con carne 🙂 men ja, chilien er fantastisk med nachos og smeltet ost. Desvaerre kraever det nok mere end en enkelt loebetur, foer saadan en omgang er forbraendt.
Kh Nadia
Kaere Malou,
Det er en fantastisk kombination. Smid ogsaa gerne lidt guacamole over, hvis du alligevel er i gang. Lyder godt med kyllingen. Er der nogen forskel, naar man bruger bagepapir? Jeg har endnu ikke proevet det. Lavede du ogsaa stuffing?
Kh Nadia
Det måtte nogen gerne lave til mig i dag (har haft første dag på jobbet,og er helt død…) 🙂
Hej Signe
Første dage er hårde. Jeg håber, der var nogen, der lavede mad til dig 🙂
Kh Nadia
Mørk chokolade er mindst lige så vigtig som chilien, så den kan du godt slette fra den valgfrie liste:)
Hej Anders
Haha, det skal jeg overveje 😉
Kh Nadia
Guf igen-igen!
Udover kanelen vil jeg også mene, at spidskommen har sin berettigelse i en solid chili con carne.
Nogle af de bedste udgaver, jeg har lavet, har været på hele udskæringer fremfor hakket kød — fx på oksebov, spidsbryst eller okseskank. Bindevævet gi’r en dybde, som er svær at matche med forhakket kød.
Alt godt,
Kasper
Hej Kasper
Jeg hader kommen og spidskommen, så det kommer aldrig nær min mad. Jeg har godt set opskrifter med hele stykker kød, men det er ikke så økonomisk som hakket, og med base i Irland laver jeg rigeligt med oksekød i tern (stews, pies ect), så derfor bruger jeg hakket. Jeg vil dog ikke afvise, at give et en chance en dag.
Nadia
@Nadia: Nej, jeg kan desværre ikke rigtigt spise CCC mere, efter en ret uheldig oplevelse, som jeg vil forskåne jer for at beskrive her.
Jeg ved at jeg elsker det, men hver gang jeg tænker på at spise det, så er jeg ikke sulten mere.
Hej Lars
Jeg takker dig for at skåne mig og læsere af denne blog for detaljerne 🙂
Kh Nadia
Lækkert billede, jeg er slet ik til nachos, men jeg fik overraskende meget lyst til den skål der =D
Jeg bruger altid chokolade, og til tider chipotle og tamek og så lader jeg bønnerne bage/simre i lidt hvidvin, hvidløg, smør, og urter, i ca. 1 times tid, ved 200 grader i ovnen. Det blir de så møre og smagsfulde af, alt fra Turtle, Black Eyed og Spreckled, mmmmmmmm.
De bedste hilsner
Faster Philip
Kære Philip
Mange tak. Jeg vidste ikke, at man ikke kunne være til nachos. Jeg stoppede kun med at spise, da jeg tjekkede kalorieindholdet 🙂 Tak for bønnetip.
Kh Nadia
Jeg er enig med Kasper i, at en rigtig god chili con carne bliver endnu bedre, hvis du bruger oksekød, som ikke er hakket. Jeg tilsætter også gerne stødt koriander ud over spidskommen og kanel. Jeg har ikke prøvet den gratinerede udgave, men føler mig meget fristet af din lækre billeder.
Kære Lone
Jeg tilsatte faktisk en smule stødt koriander, fordi jeg lige havde det ved hånden. Må hellere lige tilføje den ingrediens til listen over valgfri ingredienser 🙂 Du er nødt til at prøve den med nachos og ost. Helst en søndag efter en våd og sen lørdag 😉
Kh Nadia
Den er hermed bookmarket til når mine borlottobønner bliver modne. Hvilket burde ske lige om lidt!
[…] lidt for inspireret, efter jeg i flere uger har fokuseret på hverdagsmad som kylling i karry, chili con carne og lignende. Jeg endte med at komme hjem med fire vagtler, to stk. perlehønebryst, en culottesteg, […]
[…] der stod på menuen rundt omkring blandt madglade læsere af denne blog. Simremad som osso buco og chili con carne blev blandt andet nævnt, hvilket måske nok ikke er overraskende her i den bidende kolde januar […]
[…] at lave en hurtig chili med oksekød og kidneybønner (man kan også bruge en mere traditionel chili con carne i stedet), som jeg krydrede med rigelige mængder paprika og chilipulver. Har man frisk chili, […]
Hej alle i chilli lovers.
Det er tydeligt at i ikke bruger rigtig chilli.
“1 – 2 spsk chilipulver”
Brugte ½ og det var mere end rigligt.
Købte også engang min chilli i supermarkedet.
Det dur bare ikke.
Ellers en super lækker ret og god opskrift 😉
Kære Per
Ja, der er stor forskel på chili. Det erfarede min tidligere sambo, da han lavede en næsten uspiselig chili con carne. Se på pakken – der plejer at stå, hvor stærk den er.
Kh Nadia
Efter at have kæmpet med en forkølelse i over to uger, besluttede jeg mig for at lave en omgang af din Chili con carne… Og wupti, forkølelsen var væk næste dag! Jeg er dog ikke den store fan af bønner (pånær grønne bønner), og jeg udskiftede dem derfor med tre store fint snittede gulerødder (samme størrelse som peberfrugten) – det smagte også rigtig godt! Derudover kom jeg en del mere hvidløg i end din opskrift sagde. Og nøj, det smagte godt!
PS: på trods af jeg var en smule skeptisk, så besluttede jeg mig at tilføje 25g mørk chokolade, og jeg er faktisk enig i, at det kom til at smage endnu bedre!
Kære Cathrine
Uha ja, det er også en rigtig god ret, når man er sløj. Næste gang skal du dog næsten prøve hvidløgssuppen, som du finder under supper eller forretter i mit opskriftsindex. Den klarede en af de værste forkølelser, jeg endnu har haft 🙂 Lyder godt med chokoladen.
Mvh Nadia
Hej Nadia
Jeg vil bare lige sige, at hver eneste gang, jeg skal bruge en opskrift i min ellers ikke ret omfangsrige madlavning, så ser jeg, hvad foodfanatic har lavet om det. Og der er næsten altid noget, og det bliver altid lækkert. Og så er der en dejlig, hyggelig introduktion til hver ret.
Pissefedt, at du stadig holder siden kørende. Den lå nummer 5 på min googling af “chili con carne”. Jeg glæder mig til at spise den i aften, og jeg glæder mig endnu mere til, at den gør mig rask, som Cathrine skriver. Hvis ikke, så prøver jeg hvidløgssuppen 🙂
Hav det godt, til vi ses eller snakkes igen.
Kærlig hilsen
Krelle
Kære Krelle
Jeg blev så glad for din kommentar, at jeg var nødt til at læse den op for min medspiser (fik den under en frokost på en kinesisk restaurant), da den tikkede ind som mail på min telefon. Hvor er det dejligt at høre, at du kan bruge opskrifterne herinde.
Jeg håber, at chili con carne’n gjorde dig rask. Ellers så er hvidløgssuppen noget af det bedste medicin, man kan fylde sin krop med.
Kh Nadia
Har til aften lavet denne dejlige ret, dog med nogle ændringer. Har brugt omtrent lige så mange grøntsager og bønner som i den oprindelige opskrift, men 250 g. kød og en dåse mindre af de hakkede tomater. Der er stadig masser af mad! Jeg tilføjede en meget fint “smuldret” piri piri og godt med spidskommen og koriander, som jeg synes var et godt input her i indlæggene og så stod de tilfældigvis på krydderihylden 🙂 Lidt bouillonterninger (for good luck?), selvfølgelig lidt mørk chokolade og derudover saften fra en lime, hvilket jeg aldrig har prøvet at tilføje før, men det er som om det giver et eller andet godt. Kan man forresten godt tilføje stødt kanel hvis ikke man lige ligger inde med kanelstænger?
Lækker lækker ret! Har lavet rigeligt, så nu er der snart tacos på menuen 🙂
Tak for en dejlig side! Jeg tyr altid til den når jeg skal give mig i kast med noget nyt. Eller bare lave noget godt 😉
Kh. Michelle.
Kære Michelle
Mange tak for din super gode kommentar. Din version lyder virkelig lækker. Det er en rigtig god måde at skære ned på kød. Mht. kanel, så har jeg aldrig selv brugt stødt kanel, men jeg tror nu sagtens, at det kan fungere. Jeg ville dog ikke tilsætte frygteligt meget til at starte med.
Kh Nadia
[…] var dog ikke tilfældet, da jeg gik i gang med denne portion Irish stew, og i øvrigt en portion chili con carne tidligere i dag. Det virkede som en god idé, da jeg gik i gang – lige indtil dagen udviklede […]
[…] elsker simremad. Osso buco med gremolata, boeuf bourguignon, chili con carne – you name it! Sådanne retter frembringer straks tanker om indendørs hygge og godt selskab, […]
Namnam. Her lugter så godt! Jeg glæder mig til maden er færdig. Super nem opskrift. 🙂
Kære Christina
Åh, ja, der er intet som duften i køkkenet, når der er simremad på komfuret. Jeg håber, at den smagte dig.
Mvh Nadia
Jeg skal lave denne lækre opskrift til mine gæster onsdag aften – jeg er dog i tvivl om mængden. Vi skal foruden denne ret ha mousakka og græskefrikadeller. Lidt buffet-agtigt. Tilbehør bliver tzatziki, bulgursalat og ris. Vi bliver 15 personer, hvoraf de 5 er børn. Hvor meget vil du mene, at jeg skal gange din opskrift op?
Hej Malene
Beklager jeg missede din besked. Jeg håber, at du fandt ud af det. Ellers ville jeg nok bare gange den op 4 gange. Det er jo skønt at have i fryseren, hvis der er ekstra.
Bedste hilsner
Nadia