Baba ganoush (auberginedip)

Baba ganoush (auberginedip)

I aften står den på små lette anretninger, og en af dem er den lækre, cremede auberginedip baba ganoush på bagte auberginer, hvidløg, tahini (sesampasta) og citronsaft. Sammen med sprøde pitachips er den et skønt mellemøstligt indslag på tapasbordet eller foran fjernsynet som et sundere alternativ til chips og dip. Den vil også være helt perfekt som tilbehør til grillmad og lignende.

Dippen er dejligt enkel at lave, og har man blot husket af købe auberginer hos ens lokale grøntsagspusher, så kan den stort set laves med ingredienser, som allerede findes i køkkenskabene hos de fleste. Opskriftens eneste eksotiske ingrediens er tahini, som er en sesampasta, der blandt andet kan købes hos etniske grønthandlere. Denne ingrediens går igen i den altid populære hummus, så det er en, jeg nødig vil undvære i mit køkken.

Jeg serverer gerne sprøde pitachips af fuldkornspita til både baba ganoush, hummus og andre dips. De mætter, smager skønt og kræver en minimal indsats at lave. Skær blot pitabrød i små trekanter og kom dem i en ca. 200 grader varm ovn i 5 – 10 minutter. Så er der serveret.

Baba ganoush (auberginedip)

Baba ganoush (auberginedip)

Ingen bedømmelser endnu
Servings: 1 portion

Ingredienser

  • 2 mellemstore auberginer eller 3 små
  • 3 fed hvidløg
  • 1 spsk tahini (sesampasta)
  • 0,5 tsk spidskommen Reklame for med24.dk
  • 0,5 tsk stødt koriander Reklame for med24.dk (valgfri)
  • Saft af 0,5 – 1 citron
  • 0,5 dl olivenolie Reklame for med24.dk
  • Hakket persille til pynt (valgfri)
  • Salt og peber

Fremgangsmåde

  • Skyl auberginerne og prik dem med en gaffel. Bag i en 200 grader varm ovn i ca. 40 minutter, eller indtil de er rynkede og bløde indeni (tjek evt. med en stegenål eller lignende). Lad auberginerne køle af.Når auberginerne er kølet af, halveres de på langs og kødet skrabes ud. Blend sammen med hvidløg, tahini, olivenolie, citronsaft og krydderier. Smag til, drys med hakket persille, stænk en smule olivenolie over, og server med grøntsagsstænger, pitachips, brød eller lignende.
Del indlægget

15 kommentarer

  1. Kære Birthe
    Det synes, jeg bestemt, at du skal. Virkelig lækker og nem dip 🙂
    Kh Nadia

  2. Er vild med mellemøstlig mad, men har ligesom Birthe også til gode at kaste mig ud i baba ganoush. Jeg har smagt det på flere libanesiske restauranter i udlandet, og er nok lidt bange for, at jeg ikke kan lave det lige så godt selv.
    Mange hilsner
    Irene

    • Kære Irene
      Det er nu en ret simpel ret, men der findes sikkert et hav af variationer. Jeg har bl.a. før set opskrifter, hvor man kommer yoghurt i. Det handler vel i bund og grund om at prøve sig frem til det, der passer bedst til ens smagsløg 🙂
      Mvh Nadia

  3. ELSKER det.
    Ser du serverer det helt korrekt – godt med olie:-)
    Èt trick er også at komme en anelse frisk chili i, og glem endelig ikke oliven i massevis.

    • Kære Nada
      Haha, ja det gør alting lidt bedre. Og det er trods alt olie af den sunde slags 🙂 Tak for tippet. Det skal helt sikkert prøves.
      Mvh Nadia

    • Kære Mette
      Ja, meget lidt slår den slags. Jeg kunne indtage et helt måltid bestående at brød og dip 🙂
      Kh Nadia

  4. Også jeg. Selvom jeg elsker god mad, så har man tit lyst til bare at fortsætte med at småsnacke i stedet for at gå til hovedretten 🙂

  5. Jeg “lånte” lige denne opskrift, for at lave baba ganoush for første gang. Det bliver ikke den sidste, mmm, lækker! 🙂

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskriftsvurdering