For en hel del måneder siden efterhånden, før jeg rejste til Hong Kong, og mens sidste års sommervarme stadig hang i luften, besøgte jeg en god ven og hans kæreste, som havde inviteret til middag . Menuen betod blandt andet af den mest fantastiske tomattærte med feta og løg, som jeg nærmest har haft lyst til lige siden. Det var dog ikke før for et par dage siden, at jeg endelig fik lavet den.
For en person, hvis tanker kredser om mad omtrent 16 timer i døgnet (nogle gange mere, hvis jeg drømmer om mad), kan jeg være ret så konservativ vedrørende bestemte retter. En af dem er tærter. Indtil jeg smagte lige præcis denne tærte, var tomater i tærte ikke en kombination, som jeg ville vælge, men efter jeg smagte denne tærte, er jeg blevet “omvendt”.

Løgene skæres i skiver, de store tomater ligeledes mens cherrytomaterne halveres
Tomater og løgringe fordeles i tærteformen
Jeg valgte at tilsætte halverede cherrytomater, som jeg syntes var rigtigt lækkert sammen med de almindelige, skiveskårne tomater. Osten er et mix af forskellige slags ost, som jeg lige havde ved hånden. Det giver en del mere smag, end hvis man blot vælger den almindelige (læs kedelige) mozzarella.
Æggeblandingen hældes over og en smule feta fordeles på toppen
Jeg valgte at snyde og bruge en færdig tærtebund, men vil man gerne lave sin egen fra bunden, kan man bruge opskriften på en simpel tærtebund fra min spinattærte, eller skulle man have lyst til det mere avancerede, kan tærtebunden fra opskriften på tærte med champignon, bacon, julesalat og estragon være en fin løsning.
Ingredienser
-
1 tærtedej
-
4 æg
-
4 dl cremefraiche
-
100 g revet emmentaler
-
25 g revet mellemlagret skæreost
-
25 g revet parmasan
-
50 g fetaost
-
1 – 2 løg, skåret i skiver
-
3 tomater, skåret i skiver
-
en håndfuld sherrytomater, halveret
-
½ tsk tørret oregano
-
salt og peber
Kom dejen i en tærteform og læg løg i bunden. Læg herefter tomat og cherrytomat over. Bland cremefraiche med æg og pisk. Tilsæt krydderier og de forskellige slags ost med undtagelse af fetaosten. Hæld blandingen over fyldet og drys en smule feta i mindre stykker på toppen (prik gerne nogle af stykkerne lidt ned i fyldet). Bag tærten i en 200 grader i cirka 45 minutter. Husk at holde øje med tærten. Bliver den for brun på toppen under bagetiden, så skal den dækkes med sølvpapir.





Kære Nadia, sikke en smækkerlækker tærte!! Og hvor er din blog blevet fin :-)
Hej Nadia
Den tærte er lige efter mit hoved (men det ved vi jo – at madstilen matcher;))
Tærte er bare noget af det bedste – og din version må jeg helt sikkert prøve af, når drivhuset bugner af tomater.
Kh Hanne
Hej Anne, mange tak. Er glad for at du kan lyde sæsonens “nye look” :)
Haha Hanne, ja den er faktisk nærmest sikker hver gang ikke? Man skulle næsten tro, at vi var vokset op sammen med så ens en smag. Jeg elsker også tærte, og denne smager bare af sommer. Det lyder fantastisk med hjemmedyrkede tomater. Jeg prøvede for første gang sidste år, og smagen er en helt anden i forhold til dem, man kan købe i supermarkederne.
Og jeg siger bare “tak for mad”.. Lækker tærte. Tror jeg vil lave den i denne uge :-)
Jeg har også lyst til at lave den igen :)