Frisk, mexicansk tomatsalsa (pico de gallo)

Frisk, mexicansk tomatsalsa (pico de gallo)
Jeg smagte for første gang den friske, mexicanske salsa, pico de gallo, da min kæreste lavede det til mig i forbindelse med et andet mexicansk madorgie, da jeg boede i Dublin. For mange år siden arbejdede han på en restaurant, hvor han lærte at lave den. Ikke nok med at det er super sundt tilbehør, så smager det også fantastisk.
Som beskrevet i indlægget før dette, lavede jeg også guacemole sammen med denne salsa. Begge dele var tilbehør til tacos, nachoes og alt det sædvanelige, der følger med. Normalt er guacemole favoritdippen hos mig, men denne gang måtte den se sig slået af den dejligt friske tomatsalsa, som foruden hakkede tomater indeholder koriander, som sammen med limejuicen får salsaen til at smage let og friskt. For fremtiden er den fast tilbehør, når jeg serverer mexicansk mad – prøv den og smag hvorfor.

Frisk, mexicansk tomatsalsa (pico de gallo)

Frisk mexicansk tomatsalsa (pico de gallo)

5 fra 1 stemme
Servings: 2 personer
Forberedelse10 minutter
Hviletid10 minutter
I alt20 minutter

Ingredienser

  • 3 to mater (hakkede)
  • ½ rødløg (hakket)
  • ½ chilipeber (kerner fjernet og hakket)
  • 1 – 2 hvidløgsfed (hakket eller presset)
  • saften af 1 lime
  • 1 – 2 spsk olivenolie
  • 2 spsk hakket koriander Reklame for pandasia.dk
  • salt og peber
  • ½ tsk sukker

Fremgangsmåde

  • Bland alle ingredienserne og smag til med eventuelt ekstra salt, peber, chili, sukker eller limejuice.
  • Lad salsaen trække lidt inden servering.
Del indlægget

14 kommentarer

  1. Jeg laver også af og til tomatsalsa – og som dig synes jeg også, at det smager super godt. Dog har guacemolen stadig den højeste stjerne hos mig 😉

  2. Ja, min tomatsalsa får altså også hård konkurrence. Men denne gang var det salsaen der vandt over guacamolen 🙂

  3. Både denne og guacamolen ser lækker ud! Tror begge dele bliver hjemmelavede næste gang den står på mexikansk 😉
    Du ligger evt. ikke inde med en opskrift (opskrift er måske så meget sagt) på kødet? Så man er fri for at bruge alle de der færdige krydder mix hvor der bare lige skal tilsættes lidt vand.

  4. Det lyder godt Martin. Det smager også forrygende. Har desværre ikke umiddelbart en opskrift, du kan bruge. Jeg brugte faktisk bare en Santamaria-krydderiblanding, da det var på tilbud. Hvis man lige ser bort fra e-numrene, så har jeg det ok med især de tørre krydderiblandinger, da det jo sådan set bare er de samme krydderier, man ellers selv ville tilsætte. Jeg gjorde så det, at jeg selv tilsatte hvidløg, samt en tsk stødt koriander og en tsk paprika. Hvis du helt vil undgå krydderiblandingen, så kan du evt kigge bagpå pakken for at få en ide om, hvilke krydderier der bruges. Dem kan du bruge som udgangspunkt, og så ellers bare prøve dig frem.

  5. Okay 🙂 Plejer sådan set også selv at bruge Santa Maria krydderblandinger, kom bare lige til at tænke på det. Tror jeg vil prøve at lave noget krydderblanding selv næste gang. Så kan jeg jo lige smugkigge på pakken næste gang jeg skal ud og handle 😉

  6. Vil lige tilføje at pico de gallo smager super lækkert som ingrediens i en mexikansk 6 layer dip:
    1. lag – består er refried beans:
    1 ds kidney/pinto bønner, ½ fint hakket løg,1-3 fed hvidløg,taco krydderi/spidskommen, ca. 1 spsk. citron saft, 1-2 spsk.tomat/salsa sauce
    –> Alt undtagen salsa sauce og citron varmes op og blendes til en tyk masse. Smag til og tilsæt citron saft og salsa/tomas sauce efter smag og behag.
    2. lag:
    Består af revet ost, så det dækker – gerne en blanding så der er lidt smag.
    3. lag:
    ca. ½-1 dl. fint hakket sorte oliven – alt efter smag. Jeg synes ikke det skal smage for kraftigt igennem.
    4. lag:
    1-2 dl. creme fraise eller cheasy fraise eller fromage frais – alt efter smag og fedt-forskrækkelse.
    5. lag:
    Guacemole som man bedst selv kan lide den (1 avokado er nok)
    6. lag: Pico de gallo (tomat salsa):
    Det er vigtigt at der er nogenlunde en lige mængde af tomat, agurk, løg. Jeg tilsætter jalapenos alt efter smag og dropper hvidløgen da min guacamole som regl får rigeligt 🙂
    Der kan tilsættes et lag salat og majs så den spises mere som en taco salat men eller spiser jeg den som dip med hjemmelavede nachos til.
    Nachos laves på følgende måde; skær tortillas pandekager ud i passende trekanter og bag dem i ovnen ved 200 g i 8-10 min. De smager super godt til.
    Nu mens tomaterne er solmodne smager det jo bedst så jeg synes lige at jeg ville dele opskriften med jer når pico de gallo nu er prikken over i’et i denne dip.

    • Kære Helen
      Mange tak fordi du delte opskriften. Det lyder utroligt lækkert.God måde at få brugt en evt. tomathøst på.
      Mvh Nadia

  7. Når jeg laver denne salsa synes jeg den er meget fugtig, når jeg følger ovenstående anvisning. Skal tomaterne ikke drænes efter de er hakket?

    • Kære Æggegiebel
      Jeg dræner dem ikke, men hvis du foretrækker en knap så våd salsa, så gør du det bare.
      Kh Nadia

    • Kære Nanna
      Det kommer jo lidt an på, hvor meget man spiser 🙂 Den kan fint strække sig til 2-3 personer, og måske også til 4, hvis der er andet tilbehør.
      Bedste hilsner
      Nadia

5 from 1 vote (1 rating without comment)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskriftsvurdering