Foto Chris Tonnesen
I dag er det endelig tid til at dele en rigtig dejlig nyhed med jer. Om et lille øjeblik har jeg en ny kogebog på gaden, som jeg har gået og arbejdet på i al stilhed de sidste mange måneder. Titlen på bogen er Kødfri Mandag, så det er nok nogenlunde til at gætte temaet.
Jeg omtaler selv bogen som en ’kødelskers guide til en grøn mandag’. Det skal nemlig ikke være nogen hemmelighed (tag blot et kig på bloggen), at jeg elsker kød og mad med masser af saft og kraft. Derfor er det de færreste grønne kogebøger, der kan få mit mundvand til at løbe, da mine kødvante smagspræferencer spiller ind. Som så mange andre vil jeg dog gerne skære ned på mit kødforbrug – både på grund af miljøet, men også af sundhedsmæssige årsager. Det har jeg skrevet om flere gange herinde, for det er tanker, der fylder mere og mere hos mig. Det har resulteret i denne bog, som udkommer på Samvirkes forlag den 9. november.



Idéen med bogen er, at det ER muligt at lave velsmagende kødfri mad uden at lide afsavn, hvis man til dagligt spiser kød. Jeg bruger en række fif som at inddrage umami-rige ingredienser som parmesan, svampe og tomat. Umami er også kendt som den femte grundsmag, og det er netop den, man kan savne, hvis man fjerner kødet. Herudover bruger jeg også en masse krydderier, samt grøntsager i sæson.
Både bogen og ikke mindst lysten til at mindske kødforbruget er inspireret af den globale bevægelse Meat Free Monday, som blev startet som en international klimakampagne ført an af det forhenværende Beatles-medlem Paul McCartney tilbage i 2009.
Kødfri Mandag indeholder 52 opskrifter – én til hver af årets uger, som er inddelt i sæsoner for at gøre det nemt og overskueligt. Der er blandt andet tale om genkendelige klassikere med et grønt tvist. Billederne er taget af dygtige Chris Tonnesen, mens Bjørn Ortmann har lavet bogens layout. Jeg synes selv, at der er kommet en enormt flot bog ud af det, og det håber jeg selvfølgelig også, at I synes.



Bogen kan allerede forudbestilles lige her på Saxo.com, men du kan også købe et signeret eksemplar direkte hos mig, når den udkommer. Send blot en mail på foodfanatic @ foodfanatic.dk (uden mellemrum). Bogen koster 250 kroner.








Kære Nadia
Tillykke med din nye “baby”. Den lyder enormt lækker og brugbar 🙂
Kh Signe
Kære Signe
Tusind tak 🙂 Det håber jeg i hvert fald, at folk vil synes.
Kh Nadia
[…] Ny kogebog på vej: Kødfri Mandag […]
Kære Nadia,
Jeg er lige faldet over din fantastisk nyhed og især, at du er blevet inspireret af bevægelsen Meat Free Monday er endnu mere fantastisk. Vidste du, at bevægelsen findes også i Danmark? :=). Vi vil rigtig gerne sprede nyheden om din bog og alle dine spændende kødfri opskrifter for at inspirere endnu flere af vores mange følger.
Endnu engang et stort tillykke med et godt initiativ der gør en verden til forskel.
Kærlige hilsner, Noura, stifter og initiativtager for Meat Free Monday Denmark
http://www.meatfreemonday.dk
Kære Noura
Jeg kender skam til den danske afdeling, og jeg henviser også til den i bogen. David fra Meet Free Monday Danmark har endda været inde over bogen. Tak fordi I har lyst til at sprede nyheden om bogen.
Bedste hilsner
Nadia
EJ, det lyder så spændende!
Kommer på min ønskeliste.
Kære Thefoodiequeen
Dejligt at høre 🙂 God dag til dig.
Bedste hilsner
Nadia
Hvorfor kan man ikke længere købe bogen? 😮
Kære Irena
Den er desværre udsolgt lige pt.
Mvh Nadia
Hej Nadia
Hvornår forventer du, at “Kødfri mandag” kan købes igen? Den lyder som et “musthave” 😀
Kære Benedikte
Tusind tak for interessen i Kødfri Mandag. Den udkommer desværre ikke igen, men her til januar (vist nok) udkommer min næste bog, som er 100 opskrifter fra både Kødfri Mandag og Flere Kødfrie Dage. Og den koster det samme som forgængerne – der er bare (næsten) dobbelt så mange opskrifter.
Bedste hilsner Nadia