Cæsarsalat med klassisk cæsardressing, bacon, pamesan og hjemmelavede croutoner. Nyd den med eller uden stegt kylling.
5 fra 1 stemme
Servings: 4personer
Forberedelse15 minuttermin
Tilberedelse10 minuttermin
I alt20 minuttermin
Ingredients
Croutoner:
2store skiver daggammel lyst brød
2spsk.olivenolie
Cæsardressing:
0,75dlolivenolie(eller vindruekerne- eller koldpresset rapsolie)
2æggeblommer
½tskdijonsennep
1spskhvidvineddike
1tskWorcestershire sauce(engelsk sauce)
1fedhvidløg
4anjoser
Resten:
1stor romainesalat eller 2 hjertesalater
50gparmesan
150gbacon i tern(sprødstegt)
300gstegt kold kylling i mundrette stykker(valgfri)
Salt og peber
Fremgangsmåde
Croutoner:
Riv brødet i mindre stykker med hænderne (eller hvis man ønsker pæne, firkantede croutoner, så skær dem da med en kniv), og kom dem i en skål sammen med salt, peber og olivenolie. Vend det godt sammen, og læg croutonerne på en bageplade med bagepapir. Steg dem i en cirka 200 grader varm ovn i 5 – 10 minutter, eller indtil de er sprøde og gyldne.
Cæsardressing:
Imens laves dressingen ved at komme æggeblommer, sennep, hvidvinseddike, Worcestershire sauce (engelsk sauce), hvidløg, anjoser samt lidt peber i en foodprocessor, minihakker eller blender. Blend kort, og tilsæt herefter olien lidt ad gangen, til man til sidst har en dressing med konsistens som mayonnaise. Tilsæt en spiseskefuld vand, hvis du ønsker en lidt tyndere dressing. Smag til med salt og peber.
Resten:
Vask salaten og riv eller snit den i mindre stykker. Kom salaten i en skål sammen med dressingen og vend det hele godt sammen. Fordel det i en skål sammen med croutoner og bacon. Bruger du kylling, tilsættes den nu. Slut af med et parmesan – enten revet eller i flager (laves med en kartoffelskræller).