
Wontons er en af de asiatiske lækkerier, som jeg altid har elsket, men som jeg aldrig rigtig har taget mig sammen til at lave, hvis man da lige ser bort fra den friturestegte udgave. Da min mor serverede en portion dagen før juleaften, blev jeg mindet om, hvor forbandet godt de smager, så da jeg havde en stille afslapningsweekend foran mig, kom de på menuen. De er så lette at lave, at jeg slet ikke kan forstå, at jeg ikke har lavet dem før nu. Det eneste tidskrævende i denne opskrift er sådan set suppen, men selv her er der ikke det store arbejde i det. For at lave den kræver det blot en stor gryde, en kylling, lidt suppeurter og et par timers tålmodighed.
Jeg lavede kyllingesuppen dagen før ved at koge en kylling sammen med porretoppe og gulerødder. Efter kyllingen var kogt færdig (det tager cirka en time afhængig af størrelse – man kan se, at den er færdig, når benene sidder løst, og kødet nemt falder fra benene), pillede jeg kødet fra og kom benene tilbage i gryden, som fik lov til at boble videre ganske stille og roligt i et par timer. Suppeurter og kyllingeben blev slutvist siet fra, og suppen kom på køl. Det gode ved at lave suppe/fond, dagen inden den skal bruges, er, at fedtet bliver hårdt og samler sig i toppen. På den måde er det nemt at fjerne med en ske.
Kødet fra ben, skrog og vinger, brugte jeg til en omgangs høns i asparges. Kyllingebrysterne ligger stadig i køleskabet. Jeg har planer om at bruge dem i en vietnamesisk nudelsalat her til aften. Det er fantastisk at se, hvordan en enkelt kylling kan bruges til adskillige måltider.
Hvis man ikke orker at koge en hel kylling, så kan man sagtens snyde og bruge en (god) hønsebouillon eller helt udelade suppen. De smager stadig fremragende – evt. med en lille soyadip til.

Opskriften passer som forret til fire personer eller som et let og lækkert måltid til to.
Ingredienser til kyllingefond (suppe)
- 1 kylling (+ evt. kraftben fra gris)
- 3 porretoppe eller en hel porre
- 1 stor gulerod
- evt. bladselleri – en stængel eller to
- 3 – 4 liter vand (nok til at dække kyllingen)
Kom det hele i en stor gryde, som bringes i kog. Husk at skumme af undervejs – især i starten. Lad kyllingen simre ganske stille og roligt (den må ikke bulderkoge – så ender man, med en uklar, grumset fond) i en times tid, indtil kødet er mørt. Kyllingen er færdig, når benene sidder løst, og kødet let falder fra benet.
Tag kyllingen op af gryden, og lad den køle af en smule, indtil den er kold nok til at håndtere. Pil kødet fra og gem det til salat, hønsesalat, høns i asparges eller lignende. Kom kyllingebenene tilbage i gryden, og lad det hele simre videre i et par timer, indtil du cirka har halvanden liter fond tilbage (kom evt. mere vand i undervejs, hvis der ser ud til at være for lidt).
Slut af med at hælde fonden gennem en si, og sæt den på køl. Dagen efter kan fedtet i toppen pilles fra.
Ingredienser til wontonsuppe
1,5 liter hønse- eller kyllingefond (se foroven)
1 – 2 tsk sukker
Hvid peber
1 spsk fiskesauce
0,5 dl smagsneutral olie (fx solsikke- eller rapsolie)
3 fed hvidløg
Varm kyllingefond op, og tilsæt sukker, hvid peber og fiskesauce. Smag til med ekstra fiskesauce og hvid peber, hvis nødvendigt.
Pil og press hvidløg. Varm olien i en lille gryde, og steg hvidløgene gyldne heri. Sæt til side.
Ingredienser til wontons
ca. 20 wontonplader (kan købes i asiatiske forretninger)
200 g hakket svinekød
1 forårsløg
1 spsk seasoningsauce eller lys soya (kan købes i asiatiske forretninger)
1 spsk. fiskesauce
0,5 tsk hvid peber
0,5 tsk sukker
Hak forårsløg og bland det sammen med svinekød, seasoningsauce, fiskesauce, hvid peber og sukker. Bring en gryde med vand (evt. tilsat en terning hønsebouillon) i kog. Fordel cira 2 tsk fars på hver wontonplade, fold siderne op om fyldet og klem sammen, så det ligner en lille pose. Kog wontons i cira 3 – 4 minutter.
Pynt:
Fintsnittet forårsløg
Hakket koriander
Rød chilipeber i strimler eller skiver
Anret wontons i en skål og hæld suppen over. Kom en smule hvidløg i olie på og pynt med forårsløg, koriander og chili.




Kære Nadia
Det ser helt utroligt godt ud. Skal jeg helt sikkert prøve.
Troede slet ikke, at det er så enkelt at lave.
Kh Hanne
Uhm – det ser fantastisk ud. Så giver suppe pludselig mening :-)
Kære Hanne
Mange tak. Jeg glæder mig til at høre, hvad du synes om opskriften. Jeg har det lidt på samme måde, og jeg kan slet ikke forstå, at jeg ikke har lavet dem før nu.
Kh Nadia
Kære Piske
Jeg vidste ikke, at du ikke var til suppe. Kan man virkelig (ikke) være det? :) Du kan i øvrigt også lave dem uden suppen. Sådan spiste jeg dem i går aftes, og de smagte stadig fremragende (kom en lille soyadip med lys soya, mørk soya, sukker og eddike på sammen med koriander, forårsløg og chili.
Kh Nadia
hej nadia.. det er virkelig nogen lækre reter du får lavet,tror fasan ville være godt som et alternativ til kyllig i din thai suppe..kh Bo
Nej suppe er ikke så populært herhjemme – har et hønsekødssuppe-traume fra min barndom :-D
Men de senere år har jeg smagt en del gode supper – især grøntsagssupper – så nu vil jeg gerne spise de fleste. Misosuppe og jeg bliver dog ikke venner ;-)
det lyder lækkert. Hvis man nu bor i det “mørke Jylland” og ikke aner hvoa man skulle finde Wontonplader, kunne det så evt laves med homemade fyldt pasta?
Kære Bo
Mange tak. Det glæder mig, at du synes det :) Jeg er ikke god til at bruge fasan sådan helt generelt, men det lyder nu meget rigtigt. Du må endelig melde tilbage, hvis du prøver det en dag.
Kh Nadia
Kære Piske
Anede ikke man kunne have et traume, når det gjaldt lige netop hønsekødssuppe (som jeg spiste i mandags). Er enig med dig mht. misosuppe. Forstår slet ikke ideen bag.
Kh Nadia
Kære frufjendsbo
Jeg har ikke prøvet det, men det kunne jeg sagtens forestille mig ville fungere. Jeg tror, at opskrifterne på wontonplader og pasta er meget ens. Hvis du prøver, må du endelig lige fortælle, hvordan det gik.
Kh Nadia
hej nadia
Du kan tro jeg nok skal melde tilbage,igår serverede jeg fasan i asparges med tarteletter for gutterne,og det var en kæmpe succes.jeg går selv meget på jagt og har nem tilgang til alt slags vildt,det er nemlig kun fantasien der sætter grænser, har jeg fundet ud af:-)her i det det sydfynske er vi sku lidt priviligerede hehe.Det er sku en kæmpe oplevelse og se en, med så stor passion for mad,bliv endelig ved med det.kh Bo
Kære Bo
Mange tak. Jeg lover at blive ved :)
kh Nadia
Ej hvor ser det lækkert ud, det er lige hvad jeg kunne bruge lige nu.. Det er helt sikkert en ret jeg selv vil prøve at lave her i weekenden, for det ser virkelig lækkert ud :)
Det ikke bare ser lækkert ud, det er lækkert. Forsøgte med din opskrift igår på en perlehønesuppe, der var gemt bort i fryseren. Det blev helt fantastisk. Tusind tak for en smuk og inspirerende blog.
Hej Mikael
Mange tak skal du have. Dejligt at du kunne bruge opskriften. Det lyder også godt på perlehøne.
Kh Nadia
Hold da op det er lækker mam! Det er ihvertfald ikke sidste gang den opskrift kommer i brug. Tak fordi du deler ud af dine opskrifter og erfaringer – super inspirerende. Kh Nadia P
Kære Nadia P
Tak for din kommentar. Det glæder mig, at du kunne bruge opskriften. Skal faktisk lave den selv igen her en af dagene – glæder mig meget :)
Kh Nadia