
Tidligere i dag blev jeg kontaktet af en af personerne bag den madkunstfestival, som foregår i Musikhuset i Århus i begyndelsen af november i samarbejde med det danske kokkelandshold, Dansk Fødevare Forum og Taste Århus. Hun havde set min blog og manglede en person til at styre mikrofonen til den del af programmet, som hedder Kunstnercorner, hvor gastronom og kunstner mødes til en snak om processen på scenen, og hvordan de inspirerer hinanden.
Foruden en frygtelig masse kokke fra de andre nordiske lande, kommer der en del af de store navne inden for gastronomi i Danmark. Blandt andet Wassim Halal og Rasmus Kofoed for blot at nævne nogle få. Jeg er beæret over at få lov til at være med, spændt og så glæder jeg mig som et lille barn til gallamiddagen, hvor de fem nordiske kokkelandshold går sammen om at skabe en fem-retters menu.
Læs mere om festivalen her.



Gud hvor lyder det bare spændende! Held og lykke – og glem ikke at tage billeder (hvis du altså må) ;-)
Det vil jeg prøve at gøre, selv om stort spejlreflekskamera måske ikke helt kan være i håndtasken ;) Ellers kan det måske være, at der er et par pressebilleder, man må låne. Tror også det bliver meget spændende.
Wow, sikke en fed oplevelse det bliver for dig. Tillykke med det :-)
Jeg skal helt sikkert derind og kigge, snuse og smage. Mon ikke vi kommer en helt flok madbloggere sammen. Vi ses måske :-)
Ja, jeg er meget spændt. Mange tak.
Det lyder da fedt med, at du kommer derind. Synes også det lyder vildt spændende. Har luret lidt mere på kokkelisten og kan se, at der ikke bare kommer én, men hele to kokke fra Noma. Hvis du kommer, så må du endelig komme over og sige hej, hvis jeg er der (jeg er der torsdag, lørdag og søndag). Det kunne være enormt hyggeligt.
Hvor er det sejt – tillykke!! Sniger du så et kamera og bringer et par billeder bagefter? :-)
Glæder mig meget til at høre mere om arrangementet!
Jeg kan vist kun komme torsdag, pokkers osse. Nå, men lidt har også ret!
Tillykke med æren!
Kære Piskeris, det kan du tro. Tror der kommer til at foregå en helt masse spændende ting under festivalen, der er værd at blogge om :)
Mange tak Signe. Og ja, tror da bestemt man kan opleve en masse ved bare at komme en af dagene. Jeg er der torsdag, så det kunne være rigtigt hyggeligt at hilse på dig :)
Det lyder så spændende, tillykke! Og en vild gallamiddag, det må blive.
Ja jeg glæder mig også meget. Alt andet end den bedste middag i mit liv vil skuffe ;)