
Muslingerne blev tilberedt over bål i Kanalfogedens Køkkens loungetelt. Her sammen med fine grøntsagstern, byens egen muslingeøl og snaps.
Muslingerne blev fejret blandt både store og små i Muslingebyen Løgstør denne weekend, hvor den årlige Muslingefestival fandt sted. En af attraktionerne var det cirka et ton dampede muslinger, som blev givet ud kvit og frit blandt festivalens besøgende. Jeg havde kækt forinden spurgt, hvad resten af de tilstedeværende skulle spise, for med min kærlighed til de lækre skaldyr, var jeg ret sikker på at kunne gøre et temmeligt stort indhug i byens muslingebestand. Efter en 4 – 5 portioner tidligere på dagen måtte selv jeg sige stop, men allerede her to dage senere kredser mine tanker sig atter om de lækre skaldyr fra Limfjordens vande.
Jeg har tidligere deltaget i en muslingefestival på Irlands vestkyst, hvor fremmødet på ingen måde kan sammenlignes med folkemængden i Løgstør. I den lille nordjyske by er der tydeligvis en enorm opbakning til festivalen, og også de lokale medier var på pletten ligesom undertegnede og en lille håndfuld madbloggere. Festivalen bød på adskillige boder og telte, hvor man kunne købe muslinger tilberedt på forskellige måder, samt et væld af aktiviteter med fokus på Limfjordens spisekammer. Blandt andet kunne man besøge en muslingekutter, der var kogeskole for børn og på festivalpladsen med udsigt over Limfjorden var der også stande med alt fra honning fra lokale biavlere, økologisk is og andre lækkerier til brugskunst, grill og meget andet.

Boder med lækkerier fra blandt andet lokale biavlere, som bød på smagsprøver. Futtes Pandekager var der også.

Den piberygende deltager i egnsretskonkurrencen vandt førstepladsen for sine blåmuslinger i en cremet sauce med safran.
Piberygende vinder ved årets egnsretskonkurrence
Også festivalens egsnretkonkurrence lokkede en imponerende tilskuerskare til. I alt dystede fire lokale deltagere her i at kreere den bedste ret med muslinger, og selv om retten skulle repræsentere egnen, sneg der sig alligevel mere eksotiske ingredienser ned i gryderne som kokosmælk, safran og citrongræs. Konkurrencen fandt sted på en opstillet scene på en stor terrasse foran et af byens spisesteder, og vejret, der tidligere på dagen havde virket som om, at det ikke kunne beslutte sig for, om det for var sommer eller efterår, viste sig i sidste ende fra sin bedste side. Der var derfor god stemning og højt humør – både blandt konkurrencens deltagere og publikum, som bagefter fik mulighed for at få et par smagsprøver fra konkurrencegryderne.
Vinderen, en lokal kunstner, var en farverig karakter, som under dysten hev en pibe frem og gav sig til at puffe løs. Da hun løb tør for tobak, var publikum heldigvis behjælpelig, og snart var der atter røg i piben. En anden deltager ville tilsyneladende imponere dommerpanelet ved at hælde vin på deres glas, hvilket fik den ene dommer til at takke og tilføje: “Det havde været helt perfekt, hvis ikke det var fordi, at vi allerede havde en anden vin i glasset, og at den nyskænkede vin i øvrigt har prop.”
Foruden at være en hyggelig begivenhed, særligt blandt byens lokale, så er både de gratis muslinger, kogeskolen for børn og egsnretkonkurrencen med til af afmystificere tilberedningen af muslinger. Jeg tror, at der er mange, der tænker, at muslinger er en lidt fin og lidt besværlig råvare, som helst skal bestilles på restauranter, men faktisk er det en af de letteste ting, man kan tilberede. Ved at gøre dem mere synlige, og ikke mindst at få tilberedningen af dem ud af restaurationskøkkener og ud foran et publikum, er det ret tydeligt, at dampede blåmuslinger er sund og nærende fastfood, når det er bedst.

På muslingebåden “Laura” fortalte kaptajnen, Benny Andersen, om muslingefiskeriet i Løgstør.
Besøg i en kutter
Jeg havde taget min søde veninde Sofie med og sammen med en lille håndfuld madbloggere var vi af VisitNordjylland inviteret til en muslingekogeskole på Kanalfogedens Køkken, hvor kok og restauratør Jimmi Petersen gav tips og tricks til tilberedningen af muslinger, inden vi selv kastede os ud i køkkeneksperimenter med de lækre skaldyr. Det vil jeg vil komme mere ind på i min næste post her på bloggen.
Senere på dagen besøgte vi muslingebåden “Laura”, hvor muslingefisker Benny Andersen fortalte om muslingefiskeriet i Limfjorden. Selv har han haft fingrene i fiskerierhvervet siden han var 14 år gammel – de seneste to årtier som muslingefisker på fuldtid. Det var interessant at høre om, hvorledes fiskerne selv regulerer kvoterne for, hvor mange ton muslinger, hver af områdets 38 muslingebåde må fiske for at bevare bestanden.
Jeg var naturligvis også nødt til lige at høre, om man egentlig gider at spise muslinger, når man lever af at fiske dem. Det resulterede i et smil og et lidt undvigende “njaaa…”, inden han indrømmede, at der godt nok ikke blev spist “møj” derhjemme, men hvis det skulle være, så foretrak han den helt enkle version, hvor de dampes i egne safter og spises på et stykke franskbrød.

Jesper Knudsen, deltager i DM i Østersåbning, viser, hvordan man arbejder sig gennem en stak lukkede østers.
DM i Østersåbning og Champagnesabling
Senere blev vi forkælet med Champagne og (endnu) flere dampede muslinger i Kanalfogedens Køkkens loungetelt på festivalpladsen, hvor deltager i DM i Østersåbning og Champagnesabling Jesper Knudsen sablede toppen af flasken af foran teltet, hvilket endte med at blive lidt af et tilløbsstykke, da de forbipasserende begyndte at stimle sammen. Herefter viste han os sin imponerende samling af østersknive. Det seneste indkøb kostede 1800 kroner. Gad vide, hvor mange østers, man skal åbne, før den investering kan svare sig?
DM i Østersåbning og Champagneåbning foregår ligeledes i Løgstør den 26. august klokken 13, og snupper Jesper Knudsen førstepladsen, går han videre til VM i Galway i Irland senere på året.

Naturvejleder Thomas Johansen fra Limfjordsmuseet i Løgstør tog os med på en lille vandring ned til vandet.
Linemuslinger vs vilde muslinger
Muslingerne vi mæskede os i var primært “vilde muslinger”, det vil sige muslinger skrabet op fra havbunden. Denne fangstmetode kritiseres af nogle miljøorganisationer, men de vilde muslinger fra Vilsund Blue, hvis muslinger vi brugte i dagens kogeskole, er som de første i verden blevet MSC certificeret som et bæredygtigt muslingefiskeri. Det er også disse muslinger, som anbefales af både Jimmi Petersen fra Kanal Fogedens Køkken og naturvejleder Thomas Johansen fra Limfjordsmuseet i Løgstør, som indledte førnævnte kogeskole med en lille vandring ned til stranden, hvor han forklarede lidt om Limfjordens muslinger.
At høre om linemuslinger vs vilde muslinger var lidt af en øjenåbner. Tidligere er jeg selv gået efter linemuslinger, da jeg troede, at man dermed var mest sikret mod sand, men de muslinger vi brugte under kogeskolen var af en virkelig god kvalitet. Nærmest ingen sand, god bidefasthed og masser af smag. Desuden var der næsten intet spild i form af døde muslinger, som måtte kasseres. Thomas Johansen forklarede, at det skyldes, at de vilde muslinger tager cirka halvandet år om at vokse sig store i det naturlige miljø på havbunden, hvor de i løbet af den tid udvikler en tykkere skal i forhold til linemuslingerne, som er klar til “høst” efter bare ni måneder. Dermed ender man med mindre spild, da de kan klare en del mere under transporten. Den længere voksetid betyder også, at muslingerne ender med en lidt fastere konsistens og mere intens smag end linemuslingerne.
Forherligelsen af linemuslingerne er ikke hensigtsmæssig, mener Thomas Johansen, som forklarer, at man glemmer at se på konsekvenserne af de utroligt mange muslinger på et meget lille areal, som man har ved dyrkning af linemuslinger. Det betyder unaturligt meget affald på et sted, men også det større spild i form af knuste muslinger, der må kasseres. Samtidig vokser nogle muslinger sig store meget hurtigt, hvilket betyder, at andre muslinger falder af linen og ender på vand, der er for dybt til, at muslingerne kan leve der.
Hvilken fangstmetode, der er bedst, vil jeg lade eksperterne om at diskutere, for der er uden tvivl mange faktorer, der spiller ind her og plusser og minusser ved begge metoder. Om ikke andet, så var det i hvert fald spændende at høre om, og jeg vil indtil videre lade smagen guide mig. Muslingerne vi fik var virkelig lækre, og under mit ophold i Løgstør smagte jeg blot en enkelt linemusling. Den var ikke god – den var blød og smagte af hav, men det kan lige så godt hænge sammen med tilberedningen, så jeg tror, at weekendens oplevelser må give anledning til flere eksperimenter hjemme i køkkenet, når jeg kan få fingrene i et kilo af hver samtidig.

Vind bogen Kunst & Gastronomi fra Muslingebyen
Under mit besøg i Løgstør fik jeg fingrene i bogen Kunst & Gastronomi fra Muslingebyen, som ligesom den årlige festival er en hyldest til blåmuslingen. Bogen sætter fokus på muslingen som Løgstørs særlige kendetegn, og i den bydes der på opskrifter på retter med muslinger og andre lækkerier. I den møder man også lokale kunstnere og får fortællinger om byens historie. Alle opskrifter findes på både dansk, tysk og engelsk, så det vil være en fin vært- eller værtindegave til både danske og udenlandske venner, hvis man da nænner at give den bort.
Blandt opskrifterne finder man primært retter med blåmuslinger, fisk og andre skaldyr, og jeg har allerede set mig varm på torskerognsfrikadellerne og “Kanalfogedens muslinger i grønt skær”, hvis forførende navn dækker over muslinger i grønærtesuppe.
For at få fingrene i bogen, skal du blot fortælle, hvilken ret med muslinger, der er din favorit. Skriv det i kommentarfeltet forneden inden den 1. august. Jeg trækker lod blandt alle deltagere.



Helt sikkert Moules Frites rigtig gerne i den helt klassiske udgave, men også med karry…
Min yndlings muslingeret er en helt enkel pastaret som tager nøjagtig 7 min at lave – hvis man ser bort fra rensetiden da :) Man koger en grydefuld pasta, imens hakkes friske tomater, hvidløg og chilli. Muslingene damper i 2cm vand med olivenolie og salt og imens svitses grøntsagerne. Når muslingerne er færdige hældes en sjat af kogevandet ved grøntsagerne. Det koger lidt ind, blandes med pasta og serveres med muslingerne og frisk persille. Lækkert, nemt og passer perfekt på studenterbudget :)
Hvis Jeg er ude og spise på restaurant, så er favoritten moules marines med pommes frites, hvis jeg laver muslinger derhjemme, er det muslingesuppe, dampet i øl og fløde, sammen med løg, kartofler og gulerødder og friske krydderurter.
♥♥ Deler med stor glæde med alle og håber så inderligt at være den heldige der vinder ♥♥
Uden tvivl Moules Frites. En af de bedste versioner af denne ret har jeg fået på Freeman’s i New York, uhm!
Helt klart Moules Frites :)
Hvidlinsdampede muslinger med urter og pasta
Moules Frites. Fik det i Frankrig for 3 år siden. Troede ikke at jeg kunne lide muslinger, men mums. Er selv begyndt at lave det hjemme. Nem og lækker spise :-)
Moules frites i den helt klassiske udgave er virkelig en vinder i min verden. Det behøver ikke altid være så kompliceret. Men jeg vil meget gerne eksperimentere mere med muslinger.
Så sent som i fredags lavede jeg min yndlingsudgave. Marinerede muslinger i en ølsauce med blancheret spidskål of forårsløg og så med et lækkert hjemmelavet brød til at suge den gode væske til dig. Mums!
Men alle andre udgaver er nu også gode.
Min favorit er klart dampede i hvidvin med en masse urter, fløde og hvidløg. Hertil knassprøde pommesfrites med en hjemmerørt aoli og sprødt lunt flutes. Himlen nærmer sig endnu mere med en canadisk chardonnay :o)
Det lyder som en rigtig dejlig tur :-) Til trods for at jeg faktisk er opvokset i Nordjylland tæt ved Løgstør, så har jeg aldrig været til muslingefestivalen, men vil da nok overveje om ikke det skal prøves næste år.
Jeg er faktisk aller mest glad for den helt klassiske moules frites – det er bare så lækkert og jeg blir nok aldrig træt af den kombination af de lækre skaldyr, den aromatiske suppe og sprøde fritter – mums!!!!
Det ser ud til at du har haft en skøn tur, kunne være man skulle tage indenom Løgstør næste år til muslingefestival! Det er så skønt, at der er mennesker herhjemme, der fejrer de spiselige ting, der er med til at gøre Danmark så vidunderligt!
Jeg er vild med muslinger i mange varianter, men min yndlings – som jeg faktisk fik i går – er en asiatisk inspireret variant med chili, hvidløg, løg, frisk koriander og kokosfløde. Når muslingerne er spist ‘søbbes’ resten af sovsen op med et godt stykke brød – lækkert.
Helt simpelt – dampes i hvidvin med løg, hvidløg og chili som koges ind med lidt fløde. Serveres med ovnbagte fritter og aïoli og hjemmebagt flute og kølig hvidvin.
Jeg har desværre ikke en favorit opskrift, da jeg ikke har smagt muslinger, de sidste 15 år. Har dog flere gange haft lyst til at prøve dem igen og måske denne bog kunne komme med en god opskrift til en mig :-)
Elsker (som de fleste andre på siden her) også moules frites, men min absolutte yndling indenfor blåmuslinger (udover friskfanget og kogt direkte på båden på Grønland) må være en version jeg lavede til min mors fødselsdag sidste år;
Blåmuslinger renses og dampes i hvidvin til de åbner sig, derefter tages lidt over halvdelen ud af skallen (gør det lidt nemmere at spise, men bevare stadig nogle af de utrolig smukke skaller til servering).
I en gryde svitses chili og hvidløg, inden det når at tage for meget farve kommer en sjat hvidvin oveni (evt. bare si “safterne” fra da muslingerne blev dampet), den koger ind. Derpå en en masse fløde (mm..) der koger lidt ind, og muslinger kommes i og varmes forsigtigt op.
Imens har man kogt noget frisk linguini og hele herligheden blandes sammen og drysses med masser af hakket bredbladet persille.
Jeg serverede retten med en hel frisk ørred der var tilberedt i ovnen med frisk øko. citron i skiver og masser af krydderurter.
Og så en salat og noget lækkert brød til. Velbekomme :)
Spaghetti vongole!
Min yndlingsret med muslinger må klart være Spagetti Vongole. Gerne nydt på en lille plads et sted i Italien og med et køligt glas hvidvin til…. mmmmhhhhh. (Måske man skulle smutte forbi Torvehallerne og hente nogen muslinger idag?)
hej NADIA!Tak for endnu en fantastisk artikel med muslinger,min favorit er hvidvinsdampede muslinger med suppeurter og fløde,og en skive nybagt brød til
[...] er undsluppet nogens opmærksomhed, hvis man læser med herinde, så besøgte jeg i sidste weekend Løgstør Muslingefestival, hvor de fine, smagfulde blåmuslinger fra Limfjordens vande blev fejret blandt både store og små [...]
Kære Ivalo
Tak fordi du delte opskriften. Det er også en favorit hos mig :)
Kh Nadia
Helt klassiske hvidvinsdampede muslinger med lidt gulerod, porre og fennikel – og saften kogt syndigt ind med fløde og safran. No more – no less
- tak for en super madblog
Helt klart Moules Frites, enten klassisk eller serveret med hjemmelavet pasta.
Udsøgt fornøjelse :)
Udenfor konkurrence :) Ville gerne dele en yndlingsret, men har aldrig smagt muslinger. Til gengæld fik jeg afsindigt lyst til at smage adskillige retter af at læse indlægget og de efterfølgende kommentarer. Lyder mums! Tak ;)
Mmm, intet slår friskfangede muslinger – jeg er vokset op ved Louns Bredning, og friske muslinger er noget ganske andet end dem, man bliver præsenteret for i Kbhs fiskehandlere. Min yndlingsopskrift er en on the fly sag med dampede muslinger i lidt hvidvin; i med friskhakkede tomater, ingefær, skalotteløg, hvidløg og chili. Og der er ingen grund til at være nærig med de gode sager i gryden. Serveres med godt dyppe-brød :-)
Moules Frites er jo den åbenlyse og også den ret med muslinger, jeg får mest. Men for 12 år siden var jeg på Kreta med nogle veninder. Og havde aldrig før smagt muslinger. Så fik jeg Saganaki muslinger. I let krydret tomatsauce og smeltende feta. Og en helt ny verden åbnede sig for mig. Mmmmmm. Forsøger stadig at jagte smagen fra den dag. Men tiden har nok drejet mindet over i det uopnåelige. Men jeg bliver helt lækkersulten blot ved tanken.
Hvidvinsmarinerede blåmuslinger med løg, hvidløg, gulerødder, fennikel og krydderurter. Lækkert brød til at dyppe… Mmm! Elsker, elsker, elsker muslinger!!! Så jeg håber jeg vinder kogebogen, så jeg kan teste en masse opskrifter:)
Spaghetti Vongole – mums eller hvidvinsdampet med en del hvidløg og chili oveni:-)
Elsker hvidvinsdampede blåmuslinger med aolie
Hjertemuslinger, dampet i hvidvin og krydderurter med nybagte grove baguettes. Dertil et glas vino verde, og allerbedst med udsigt til Verdens Ende i det sydlige portugal.
Jeg har aldrig smagt muslinger, men jeg vil helt vildt gerne:-))
Uden tvivl spaghetti vongole :)
Hvidvinsdampede…. Helt klassisk. Evt med lidt aioli
Moules frites og min mands hvidvinsdampede med fløde! Min datter på 9 måneder er også vild med blåmuslinger og hjertemuslinger á la tapas :))
Det er ikke så opfindsomt, men jeg vender altid tilbage til moules med hvidløg, fennikel, gulerødder, masser af hvidvin og en sjat fløde i. Klassisk og en sikker vinder! mums :)