Gulerodsmuffins med flødeostglasur

Jeg spurgte i sidste weekend på facebook, hvilke retter, der er gode at lave med børn (altså sammen med). Det kom der mange gode og brugbare svar ud af; pandekager, frugtsalat, hjemmelavet tomatsuppe, kanelsnegle og muffins er bare et lille udpluk af dem. Tag selv et kig her for mere inspiration. Årsagen til spørgsmålet var, at jeg skulle passe min 8-årige lillebror hele dagen og tænkte naturligvis, at det kunne være hyggeligt at gå i køkkenet med ham.

Min egen madglæde spirerede allerede, da jeg var helt lille. Jeg husker at sidde på køkkenbordet og røre i mors frikadellefars – sikkert til større besvær end gavn. Da husholdningstimerne landede på skoleskemaet nogle år senere, kvitterede jeg med hjemmebag, når mine forældre kom hjem fra arbejde om eftermiddagen. Jeg tror på, at passion for mad kan smitte, så derfor kokkerierne med den lille. Jeg læste alle de gode svar op for ham, og han valgte selv, at han gerne ville lave muffins.

Valget faldt på gulerodsmuffins med flødeostglasur, som blev lavet på dejen fra den fantastiske gulerodskage (en af de opskrifter, som går fra hånd til hånd – det er altid de bedste). De er dejligt nemme at lave og smager ganske enkelt suverænt. Min søster, der var med til at bage dem, har vist allerede planlagt et lave en ny bunke. Jeg halverede dejen, hvilket gav 10 store muffins og to mindre (da vi løb tør for de store forme).

Da vi havde taget de nybagte muffins ud af ovnen, og de var kølet nok af, til at man kunne spise dem uden at brænde tungen, besluttede vi os for at tage lille smagsprøve. Min lillebror tog en bid dagens produktionen og sagde: “Uuuuhmm, nu ved jeg, hvorfor din blog er så populær!” Jeg anede ikke engang, at han vidste, at jeg har en blog.

Læs mere…

Snickerskage

Jeg indså desværre for alt sent, at det der med at være alene hjemme med snickerskagen slet ikke var så god en idé. Til trods for at jeg ikke er den helt store kagefan, formåede jeg at spise hele tre stykker af denne her lækre, snaskede sag, inden jeg gjorde op med mig selv, at kagen burde komme med en advarsel om den stærkt vanedannende effekt, den har på dem, der spiser den. Jeg vil faktisk vove at påstå, at jeg foretrækker denne kage frem for den berømte mudcake – se det er store ord. Dermed er i advaret.

Opskriften stammer fra en af min mors kollegaer, men hvor hun har fået den fra, ved jeg ikke. Som navnet ellers kunne friste én til at tro, så er der ikke snickers i. Kagens forskellige lag minder til gengæld lidt om en snickers: Først en dejlig kagebund, herefter et lag af nødder blandet med karamel og til sidst chokolade på toppen. Det er svært ikke at elske den. Jeg er især vild med de saltede peanuts’ sammenspil med karamel og chokolade. Når den smeltede chokolade er kølet af på toppen af kagen, kan den skæres ud til små firkanter, som nemt kan kommes i madpakken eller spises som en slags petit four til kaffen.

Læs mere…